Koncert jubileuszowy Zespołu Tańca „Uśmiechy" na 10-lecie pracy artystycznej

Opublikowano: środa, 04, kwiecień 2012
Odsłony: 10850

Zespół Tańca „Uśmiechy” powstał w 1995 roku. Założycielką i kierownikiem artystyczno - organizacyjnym zespołu jest Leokadia Malanowska – Kawaler Orderu Uśmiechu.

W dniu 15 kwietnia Zespół „Uśmiechy” obchodził swój jubileusz 10-lecia pracy artystycznej.

100 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 22 lat szalało na barlineckiej scenie w sali widowiskowej „Panorama”. A trzeba przyznać, że tańczyć z radością na pewno było trudno, ponieważ odbyły się dwa koncerty, o godz. 1600 i 1900 i wszyscy byli zmęczeni. Ogromne tempo koncertu, przebierania do każdego tańca, dbałość o dobre wykonanie, to wszystko wymagało od wykonawców wielkiego zdyscyplinowania. Koncert prowadziły instruktorki tańca - Katarzyna Stanisławska i Magdalena Zynda.
Na koncercie o godz. 1900 obecne były władze Barlinka, powiatu, media, zaproszeni goście, rodzice, przyjaciele i fani „Uśmiechów”.

Owacją na stojąco przyjęto program koncertu, który był podsumowaniem 10-letniej działalności artystyczno - wychowawczej zespołu.

Program koncertu składał się z kilku części.
• Uroczyście otwierał go walc Straussa, w którym zaprezentowały się trzy grupy wiekowe. Ten taniec nadał uroczysty charakter całej imprezie.
• Następnie zebranych gości powitały prowadzące imprezę Panie Katarzyna i Magda.
• Po dostojnym prologu na scenę jak burza wpadły maluchy – 5-latki, które odtańczyły polkę urodzinową. Widownia powitała gromkimi brawami najmłodszych wykonawców. Nastrój widowni udzielił się występującym, którzy już od tej pory nie wiedzieli, co znaczy „trema”.
• Następny blok tańców to tzw. „wspominki”. Leokadia Malanowska z zespołami barlineckimi pracuje już 35 lat. Pierwszy zespół, który założyła w 1964 roku to „Słoneczna Gromada”. Prowadziła go 25 lat, czyli do roku 1999. To, że Barlinek „tańcem stoi” jest jej zasługą. Ten blok tańców był na cześć Leokadii Malanowskiej i ku przypomnieniu „Jak to z tym tańcem w Barlinku było”.
• Następnie pokazaliśmy tańce, które w „Uśmiechach” są klasyką, a także nowe propozycje choreograficzne. Ten blok taneczny pokazał, jaką zespół przeszedł drogę, ciągle się doskonaląc. Nie sposób było nie zaprezentować „Baśni o Kopciuszku”, ciągle aktualnej, uczącej wrażliwości i piękna. Choreografia, czyli mowa ciała była oparta na muzyce baletowej i bardzo dobrze oddawała treść baśni.
• Ponieważ jesteśmy zespołem, który w swoim dorobku ma bardzo różnorodne tańce, nie sposób by w programie nie znalazł się stylizowany folklor. Blok ten nazwaliśmy folkowym. A był w nim - Rynek krakowski, Lajkonik i popis taneczny najstarszej grupy w tańcu folkowym.
• Ostatni blok taneczny to prawie historia tańca od XIX wieku do współczesności. Tańce miały swój temat lub były popisem zręczności. Bardzo podobały się żywiołowe klauny.

Program zakończono finałem. Piosenka jest własnością zespołu „Uśmiechy”. Radosna i ciepła jak wiosna zakończyła ten wspaniały wieczór, tekst „Uśmiechów gromadą idziemy przez świat” jest informacją, że ten zespół rzeczywiście wędruje po świecie, koncertując w miastach Courrieres-Francja, Schnewerdingen-Niemcy, Eksjo-Szwecja, Kopenhaga-Dania, itd.

Priorytetem działalności „Uśmiechów” są koncerty autorskie Leokadii Malanowskiej dla publiczności Barlinka, a są to: „Baw się razem z nami”, „Dla ciebie Ewo”, „Spotkajmy się w Barlinku”, „Nasze przesłanie w XXI wiek”, „Taneczny rejs”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Przygody Koziołka Matołka”, „Taneczne marzenia”, itp.

Z zespołem pracują instruktorzy tańca – Katarzyna Stanisławska, Magdalena Zynda, Adam Maślak i akustyk Piotr Stanisławski.

Dużą pomoc mamy od Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Tańca „Uśmiechy”, którego prezesem jest Zbigniew Wójciński.

Na scenie w dniu koncertów było radośnie i wesoło. Widać było duże zdyscyplinowanie dzięki rodzicom, którzy ciężko pracowali za kulisami. W zespole jest większość małych dzieci, które są wspaniałe, ale wymagają większej opieki. Jednak systematyczna, konsekwentna praca dała dobre wyniki.

W imieniu „Uśmiechów” dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszej imprezy. Dziękujemy za życzenia i kwiaty, dziękujemy za aplauz. Jest to dla nas bardzo ważne, bo pokazuje sens naszej pracy.

Do zobaczenia na następnym koncercie w wykonaniu ”Uśmiechów”